Skip to content

349 Burgess PlClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 22, 1999

Property Information

Block13.09
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage1,228
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
54%
Improvement Value:$60,100
46%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,800+2.5%
2024$7,613+5.8%
2023$7,194-0.3%
2022$7,218+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 160, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1910