Skip to content

576 Paulison AveClifton, NJ 07011

Built 1915

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 30, 2015

Property Information

Block13.14
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage2,024
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
46%
Improvement Value:$81,600
54%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,005+2.5%
2024$8,790+5.8%
2023$8,306-0.3%
2022$8,333+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft2,024DeedBook 2657, Page 110

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook A-131, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1915