Skip to content

57 Dumont AveClifton, NJ 07013

Built 1926

Last Sale Price
$336,500
Last Sale Date
Oct 20, 2009

Property Information

Block14.12
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage1,611
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,300
50%
Improvement Value:$84,100
50%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,056+2.5%
2024$9,815+5.8%
2023$9,275-0.3%
2022$9,305+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$336,500

To:

Sq Ft1,611DeedBook 1837, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1926