Skip to content

65 Maplewood AveClifton, NJ 07013

Built 1926

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 6, 2016

Property Information

Block14.13
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage1,866
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,400
47%
Improvement Value:$94,200
53%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,542+2.4%
2024$10,290+5.8%
2023$9,724-0.3%
2022$9,756+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 2925, Page 216

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook A151, Page 78

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook P-129, Page 389

Property Built

Built

Year Built: 1926