Skip to content

103 Valley RdClifton, NJ 07013

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block14.17
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,174
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
40%
Improvement Value:$209,400
60%
Total Assessment$351,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,889+2.5%
2024$20,389+5.8%
2023$19,267+9.9%
2022$17,534+10.5%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 3433, Page 85Recorded10/22/2018

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook P152, Page 293

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook D-122, Page 411

Property Built

Built

Year Built: 1900