Skip to content

125 Valley RdClifton, NJ 07013

Built 2010
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block14.17
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description(1)STORE (1)APT
Dwellings2
ZoningB-B
Sq Footage1,820
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,100
45%
Improvement Value:$109,800
55%
Total Assessment$198,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,807+2.5%
2024$11,524+5.8%
2023$10,890-0.3%
2022$10,926+0.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 848, Page 272