Skip to content

44 Oregon StClifton, NJ 07011

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2022

Property Information

Block16.16
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,369
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,100
53%
Improvement Value:$64,100
47%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,144+2.4%
2024$7,949+9.5%
2023$7,262-0.3%
2022$7,286+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929