Skip to content

131 Madeline AveClifton, NJ 07011

Built 1966

Last Sale Price
$532,000
Last Sale Date
Jun 29, 2006

Property Information

Block16.16
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46.5
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,920
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
42%
Improvement Value:$110,400
58%
Total Assessment$190,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,302+2.4%
2024$11,032+5.8%
2023$10,424-0.3%
2022$10,459+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$532,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 1264, Page 9

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook N-149, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1966