Skip to content

160 Hazel StClifton, NJ 07011

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 2, 1986

Property Information

Block17.01
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,628
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,100
44%
Improvement Value:$110,900
56%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,753+2.4%
2024$11,472+5.8%
2023$10,841-0.3%
2022$10,876+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft2,628DeedBook 118, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1910