Skip to content

163 Washington AveClifton, NJ 07013

Built 1920

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Feb 17, 2009

Property Information

Block18.12
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage1,825
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,400
52%
Improvement Value:$81,400
48%
Total Assessment$168,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,020+2.5%
2024$9,780+5.8%
2023$9,242-0.3%
2022$9,272+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,825DeedBook 1734, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1920