Skip to content

275 Union AveClifton, NJ 07011

Built 1924

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Dec 29, 2015

Property Information

Block18.16
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCONVENTIONAL
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage1,303
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,800
53%
Improvement Value:$67,600
47%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512+2.4%
2024$8,309+5.8%
2023$7,851-0.3%
2022$7,877+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,303DeedBook 2754, Page 227

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 366, Page 93

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook W-141, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1924