Skip to content

171 Union AveClifton, NJ 07011

Built 1910

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 2, 2014

Property Information

Block18.18
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,300
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,200
43%
Improvement Value:$106,300
57%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+2.5%
2024$10,806+5.8%
2023$10,211-0.3%
2022$10,244+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,300DeedBook 2533, Page 40

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 965, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1910