Skip to content

44 Parkway AveClifton, NJ 07011

Built 1972

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block19.04
Lot8.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-A3
Sq Footage1,940
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
40%
Improvement Value:$99,200
60%
Total Assessment$165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,818+2.4%
2024$9,583+5.8%
2023$9,056-0.3%
2022$9,085+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,940DeedBook 2835, Page 102

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2388, Page 258Recorded10/29/2013

Property Built

Built

Year Built: 1972