Skip to content

12 Nash AveClifton, NJ 07011

Built 1947

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 24, 2000

Property Information

Block2.06
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class26.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,200
58%
Improvement Value:$45,200
42%
Total Assessment$107,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,375+2.4%
2024$6,223+5.8%
2023$5,880-0.3%
2022$5,899+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft896DeedBook 166, Page 163

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook M-124, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1947