Skip to content

6 Nash AveClifton, NJ 07011

Built 1947

Last Sale Date
Jun 23, 2020

Property Information

Block2.06
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class26.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,022
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,200
51%
Improvement Value:$60,400
49%
Total Assessment$122,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,278+2.5%
2024$7,103+5.8%
2023$6,712-0.3%
2022$6,734+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

DeedBook 3457, Page 49Recorded11/28/2018

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 231, Page 141

Property Sale

Sale
$130,000

Property Built

Built

Year Built: 1947