Skip to content

36 E 11th StClifton, NJ 07011

Built 1947

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
Jun 7, 2013

Property Information

Block2.06
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class26.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage896
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,200
55%
Improvement Value:$51,300
45%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,737+2.4%
2024$6,576+5.8%
2023$6,214-0.3%
2022$6,235+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft896DeedBook 2326, Page 1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 1062, Page 269

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 609, Page 164

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook K-141, Page 211

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook S-123, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1947