Skip to content

68 E 11th StClifton, NJ 07011

Built 1926

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Nov 20, 2024

Property Information

Block2.06
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,848
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,100
45%
Improvement Value:$90,100
55%
Total Assessment$163,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,545+2.4%
2024$9,317+5.8%
2023$8,804-0.3%
2022$8,833+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 4811, Page 46

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 2012, Page 30

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook Q-143, Page 189

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook S-121, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1926