Skip to content

53 Trimble AveClifton, NJ 07011

Built 1928

Last Sale Date
Dec 10, 2013

Property Information

Block2.10
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,307
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
39%
Improvement Value:$107,700
61%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,513+2.5%
2024$10,261+5.8%
2023$9,696-0.3%
2022$9,728+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook S-122, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1928