Skip to content

239 Lakeview AveClifton, NJ 07011

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block2.11
Lot73

ZoningB-C
Sq Footage1,750
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
28%
Improvement Value:$156,300
72%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,828+2.5%
2024$12,521+5.8%
2023$11,831-0.3%
2022$11,870+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 4952, Page 48

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft1,750DeedBook 4141, Page 158

Property Sale

Sale
$391,000

To:

DeedBook 1423, Page 258

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook K-131, Page 176

Property Sale

Sale
$97,500

To:

Property Sale

Sale
$39,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1925