Skip to content

217 Lakeview AveClifton, NJ 07011

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 16, 1989

Property Information

Block2.12
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings4
ZoningB-C
Sq Footage2,484
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,100
34%
Improvement Value:$132,100
66%
Total Assessment$199,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,825+2.5%
2024$11,542+5.8%
2023$10,906-0.3%
2022$10,942+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,484DeedBook 124, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1920