Skip to content

669 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Date
Dec 2, 2022

Property Information

Block20.10
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,608
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
49%
Improvement Value:$68,800
51%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,073+2.5%
2024$7,880+5.8%
2023$7,446-0.3%
2022$7,470+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920