Skip to content

66 Hudson StClifton, NJ 07011

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block20.10
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,843
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
46%
Improvement Value:$95,000
54%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,388+2.5%
2024$10,140+5.8%
2023$9,581-0.3%
2022$9,613+0.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2308, Page 265

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 792, Page 40

Property Sale

Sale
$140,500
DeedBook B-137, Page 554

Property Built

Built

Year Built: 1929