Skip to content

78 Hudson StClifton, NJ 07011

Built 1924

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block20.10
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,326
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
53%
Improvement Value:$71,000
47%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,963+2.4%
2024$8,749+5.8%
2023$8,267-0.3%
2022$8,294+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 2416, Page 143

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 1685, Page 147

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 954, Page 141

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook B168, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1924