Skip to content

94 Hudson StClifton, NJ 07011

Built 1921

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jun 2, 2025

Property Information

Block20.10
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,192
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,400
56%
Improvement Value:$58,500
44%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,889+2.5%
2024$7,700+5.8%
2023$7,276-0.3%
2022$7,300+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,192DeedBook 4911, Page 88

Property Sale

Sale
$130,000

To:

DeedBook N-132, Page 500

Property Sale

Sale
$152,500

To:

DeedBook G-123, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1921