Skip to content

663 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1956

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 4, 2024

Property Information

Block20.10
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage896
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$71,100
53%
Total Assessment$133,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,931+2.5%
2024$7,741+5.8%
2023$7,315+4.9%
2022$6,971+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft896DeedBook 4725, Page 223

Property Sale

Sale
$327,500

From:

To:

DeedBook 3830, Page 109Recorded7/17/2020

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 3785, Page 91Recorded4/15/2020

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 3256, Page 225Recorded2/26/2018

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2903, Page 126Recorded9/22/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 853, Page 13

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 427, Page 61

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook D-133, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1956