Skip to content

605 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block20.11
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings4
ZoningB-A1
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
56%
Improvement Value:$135,500
44%
Total Assessment$307,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,253+2.4%
2024$17,817+5.8%
2023$16,836-0.3%
2022$16,891+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

DeedBook 4773, Page 7

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook B160, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1910