Skip to content

248 Madison AveClifton, NJ 07011

Built 1900

Last Sale Date
Feb 25, 2015

Property Information

Block20.19
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,016
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
45%
Improvement Value:$93,100
55%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,085+2.4%
2024$9,844+5.8%
2023$9,302-0.3%
2022$9,333+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 2366, Page 82Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 1035, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1900