Skip to content

256 Madison AveClifton, NJ 07011

Built 1920

Last Sale Date
Oct 25, 2018

Property Information

Block20.19
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,240
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,800
59%
Improvement Value:$53,000
41%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+2.5%
2024$7,521+5.8%
2023$7,107-0.3%
2022$7,130+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920