Skip to content

531 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1918

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block20.19
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
ZoningB-A1
Sq Footage1,682
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,300
52%
Improvement Value:$82,300
48%
Total Assessment$171,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,186+2.4%
2024$9,943+5.8%
2023$9,395-0.3%
2022$9,426+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,682DeedBook 1317, Page 111

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 241, Page 214

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook X-148, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1918