Skip to content

525 Clifton AveClifton, NJ 07011

Built 1916

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 28, 2003

Property Information

Block20.19
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningB-A1
Sq Footage2,116
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,200
51%
Improvement Value:$86,000
49%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,519+2.5%
2024$10,267+5.8%
2023$9,702-0.3%
2022$9,734+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,116DeedBook 621, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1916