Skip to content

23 Parkview TerrClifton, NJ 07011

Built 1929

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jun 27, 1997

Property Information

Block21.01
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B2
Sq Footage1,656
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,100
45%
Improvement Value:$85,300
55%
Total Assessment$155,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,225+2.5%
2024$9,004+5.8%
2023$8,508-0.3%
2022$8,536+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft1,656DeedBook 150, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1929