Skip to content

486 Highland AveClifton, NJ 07011

Built 1926

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Jan 30, 2017

Property Information

Block21.01
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage2,532
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
39%
Improvement Value:$114,500
61%
Total Assessment$186,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,071+2.5%
2024$10,806+5.8%
2023$10,211-0.3%
2022$10,244+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$356,000

To:

Sq Ft2,532DeedBook 2991, Page 77

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 987, Page 142

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 892, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1926