Skip to content

8 Mt View DrClifton, NJ 07013

Built 2015

Last Sale Date
Mar 20, 2017

Property Information

Block27.02
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-A2
Sq Footage3,184
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,800
36%
Improvement Value:$195,500
64%
Total Assessment$307,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,241+2.4%
2024$17,805+5.8%
2023$16,825-0.3%
2022$16,880+0.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 2484, Page 282Recorded6/24/2014