Skip to content

8301 Harcourt RdClifton, NJ 07013

Built 2006

Last Sale Price
$573,727
Last Sale Date
Mar 23, 2006

Property Information

Block28.02
Lot1.03
QualifierC0598
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class38
Description2139 SQ FT
Dwellings1
ZoningPRC
Sq Footage2,347
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
40%
Improvement Value:$119,800
60%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,860+2.4%
2024$11,576+5.8%
2023$10,939-0.3%
2022$10,975+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$573,727

To:

Sq Ft2,347DeedBook 1224, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 2006