Skip to content

97 Fornelius AveClifton, NJ 07013

Built 1928

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 4, 2007

Property Information

Block29.08
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,831
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,600
48%
Improvement Value:$80,400
52%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,260+2.4%
2024$9,039+5.8%
2023$8,541-0.3%
2022$8,569+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,831DeedBook 1456, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1928