Skip to content

47 Svea AveClifton, NJ 07013

Built 1959

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Oct 10, 2002

Property Information

Block29.10
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46.5
Description---
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage1,768
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,500
42%
Improvement Value:$112,100
58%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,551+2.4%
2024$11,275+5.8%
2023$10,654-0.3%
2022$10,689+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 515, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1959