Skip to content

1 Homcy PlClifton, NJ 07011

Built 1958

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 17, 2010

Property Information

Block3.04
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage2,016
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
42%
Improvement Value:$98,800
58%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,115+2.5%
2024$9,873+5.8%
2023$9,329-0.3%
2022$9,360+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft2,016DeedBook 1923, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1958