Skip to content

24 Van Riper AveClifton, NJ 07011

Built 1923

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 24, 2005

Property Information

Block3.04
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,956
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,800
48%
Improvement Value:$77,800
52%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,821+2.5%
2024$8,610+5.8%
2023$8,136-0.3%
2022$8,163+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,956DeedBook 931, Page 123

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 794, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1923