Skip to content

34 Van Riper AveClifton, NJ 07011

Built 1924

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Apr 17, 2015

Property Information

Block3.04
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage2,152
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
38%
Improvement Value:$112,300
62%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,703+2.5%
2024$10,447+5.8%
2023$9,871-0.3%
2022$9,904+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,152DeedBook 2623, Page 289

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook Z-143, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1924