Skip to content

19 Homcy PlClifton, NJ 07011

Built 1957

Last Sale Date
Jan 30, 2001

Property Information

Block3.04
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,568
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,900
44%
Improvement Value:$96,000
56%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,204+2.5%
2024$9,960+5.8%
2023$9,412-0.3%
2022$9,442+0.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957