Skip to content

15 Homcy PlClifton, NJ 07011

Built 1957

Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block3.04
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY CAPE
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage1,568
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
46%
Improvement Value:$88,600
54%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,765+2.5%
2024$9,531+12.0%
2023$8,506-0.3%
2022$8,536+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957