Skip to content

31 Knapp AveClifton, NJ 07013

Built 1926

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 12, 2014

Property Information

Block3.10
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage2,060
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,800
42%
Improvement Value:$97,800
58%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,008+2.4%
2024$9,769+5.8%
2023$9,231-0.3%
2022$9,261+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 2572, Page 107

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook S159, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1926