Skip to content

53 Mahar AveClifton, NJ 07011

Built 1913

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 27, 2016

Property Information

Block3.12
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B2
Sq Footage2,060
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,000
45%
Improvement Value:$82,400
55%
Total Assessment$150,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,928+2.5%
2024$8,714+5.8%
2023$8,234-0.3%
2022$8,261+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,060DeedBook 2912, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1913