Skip to content

29 Gilbert PlClifton, NJ 07011

Built 1951

Last Sale Date
Nov 16, 1992

Property Information

Block31.01
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,728
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,400
43%
Improvement Value:$104,800
57%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,875+2.5%
2024$10,615+5.8%
2023$10,030-0.3%
2022$10,063+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook T-122, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1951