Skip to content

681 Paulison AveClifton, NJ 07011

Built 1926

Last Sale Price
$50,500
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block31.01
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46.5
Description2 FAMILY FLAT
Dwellings2
ZoningR-B1
Sq Footage2,240
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
38%
Improvement Value:$109,400
62%
Total Assessment$176,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,477+2.5%
2024$10,226+5.8%
2023$9,663-0.3%
2022$9,695+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$50,500

To:

Sq Ft2,240DeedBook 3010, Page 209

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

DeedBook 2851, Page 258Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook W152, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1926