Skip to content

16 Prospect PlClifton, NJ 07011

Built 1926

Last Sale Price
$422,500
Last Sale Date
May 16, 2023

Property Information

Block31.01
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage864
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,500
56%
Improvement Value:$60,900
44%
Total Assessment$138,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,215+4.0%
2024$7,897+5.8%
2023$7,462-0.3%
2022$7,487+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$422,500

To:

Sq Ft864DeedBook 4565, Page 82

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook Z156, Page 23

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook L-134, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1926