Skip to content

22 Prospect PlClifton, NJ 07011

Built 1926

Last Sale Price
$124,000
Last Sale Date
May 6, 1992

Property Information

Block31.01
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage854
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,200
57%
Improvement Value:$54,900
43%
Total Assessment$127,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545+2.5%
2024$7,364+5.8%
2023$6,959-0.3%
2022$6,982+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft854DeedBook 131, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1926