Skip to content

23 Prospect PlClifton, NJ 07011

Built 1926

Last Sale Price
$506,000
Last Sale Date
Nov 16, 2023

Property Information

Block31.01
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,454
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,800
52%
Improvement Value:$73,800
48%
Total Assessment$152,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,058+2.4%
2024$8,842+5.8%
2023$8,355-0.3%
2022$8,382+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$506,000

To:

Sq Ft1,454DeedBook 4628, Page 1

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 424, Page 47

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 199, Page 263

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook D159, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1926