Skip to content

40 Helen PlClifton, NJ 07011

Built 1923

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block31.01
Lot66
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,082
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,000
54%
Improvement Value:$65,600
46%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,524+2.4%
2024$8,320+5.8%
2023$7,862-0.3%
2022$7,888+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,082DeedBook 2942, Page 58

Property Sale

Sale
$272,900
DeedBook 857, Page 113

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook X-134, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1923