Skip to content

46 Strangeway TerrClifton, NJ 07011

Built 1977

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 3, 2020

Property Information

Block31.01
Lot76
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityClifton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-B1
Sq Footage1,926
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
41%
Improvement Value:$114,600
59%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,528+2.5%
2024$11,252+6.9%
2023$10,528-0.3%
2022$10,563+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,926DeedBook 3845, Page 217

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook P-121, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1977